asd
İnternet, Makaleler, Marka İletişimi, Sosyal Medya

Seni Sosyal Seveceğim

Sosyal medya meraklıları “Sene olmuş 2012….” tarzı feed’leri, tweet’leri, entry’leri sever. Kendine has dilini, jargonunu, söylem hatta görsel tarzını oluşturan sosyal medya hayatımıza gireli şunun şurasında sadece 5 sene oldu ama her sene hem form hem içerik olarak inanılmaz bir hızda değişiyor.

Peki pazarlamacıların bu hıza yetiştiğini söyleyebiliyor muyuz? Her sene aynı soruyu kendime sorarım ve konuyla ilgili elimden geldiğince dünyadaki markaların yöneticilerinin görüşlerini takip etmeye çalışırım. 2012’de pazarlamanın kurallarının tamamen değişeceği yönünde önemli görüşler var.

En çarpıcı örneklerden biri  Coca-Cola: İnteraktif her türlü iletişim modelini deniyor. Sosyal oyunlar, zenginleştirilmiş gerçeklik, PIN kodlu pazarlama, sosyal medya vb. Kıdemli Başkan Yardımcısı Wendy Clark mobil iletişimi nasıl yönettiklerini şöyle aktarıyor: “ Bahislerimizi pek çok yere yatıyoruz… bazıları işimize yaramayacak. Bizim için en önemli medya olan mobil iletişimi böyle öğreniyoruz.”

Belli ki pazarlama ikonası Coca-Cola da değişen pazarlama oyununu, değişen interaktif dünyanın kurallarını anlamaya ve kendi pazarlama stratejilerine uygun hale getirmeye çalışıyor.

Brand Keys, Inc’in Başkanı Robert Passikof, pazarlama dünyasının önemli isimlerinden yine ilgiyle takip ettiğim Dreamgrow Digital’dan Priit Kallas, Mart Prööm ve Raul Kaevand da marka yönetimi ve pazarlamada sonuç getirecek ya da getirmeyecek trendlerinden bahsederken benzer öngörülerde bulunuyor:

Aslolan Değerdir:

Markanızın değerini tüketiciniz belirler. Dolayısıyla ona nerede olursa olsun efektif sistemlerle kulak verin ve daha sonra onları pazarlama sisteminize nasıl entegre edeceğinizin yöntemlerini çalışın.

Sosyal Ağ Güvenliği:

Burada bahsi geçen teknik bir terim değil elbette. Tüketicilerin giderek daha çok arkadaş gruplarının etkisi altında kaldığı biliniyor. Klasik iletişim yöntemleriyle bezenmiş pazarlama planları ile hayatlarına devam etmeye çalışanlar için tehlike çanları çoktan çalmaya başladı. Tüketicilerin giderek sağlamlaşan sosyal ağ dinamiklerini yakından takibe alın zira bu alanlarda yer alacak anlamlı etkileriniz diğer klasik dediğimiz medyadan daha güvenilir, daha hızlı, daha odaklı ve daha harekete geçirici olarak karşımıza çıkıyor.

Kişisel Bağ Yaratmak:

Son birkaç senedir devam eden ekonomik belirsizlik tüketicilerin her şeyi her yerde ve her zaman sorgulamalarına neden oluyor; dolayısıyla markanızın duygusal değerlerini tüketicilerinize ne kadar özel hale getirirseniz o kadar anlamlı pazarlama sonuçlarına ulaşacaksınız. Tek terzinin elinden çıkmış gibi markalara artık tüketiciler pek yüz vermiyor. Hatta bu zor ortamlarda giderek daha farklı ve çarpıcı marka deneyimlerine ihtiyaç duyuyorlar.

“Oyun”un yanında artık “app” dünyası var:

Appvertising deyimi artık hiçbirimize yabancı değil. Markanıza ait değerleri en anlamlı şekilde iletebileceğiniz tablet/ mobil uygulamalara yer açın. Markanızı bu kanalda da farklılaştırın!

İçerik Küratörlüğü ve Keşfi:

Yukarda bahsettiğim kişisel bağ yaratabilen, markayı farklılaştıran, tüketicinin internet/ mobil alanlarda oluşturdukları içerikleri takip edebilen bir CRM modelinin de pazarlamacıların hayatına girdiği, tüketicinin markayla olan anlamlı ilişkisini karşılıklı oluşturabilecek sistemli bir içerik oluşturma işinin de pazarlamacıları beklediği bir dönemdeyiz. Pazarlama iletişimi artık tam anlamıyla çok yönlü ve artık eskisi gibi beş senede bir değil neredeyse her üç ayda bir form değiştiriyor.

Gerçek Zamanlı Pazarlama:

Lokasyon! Lokasyon! Lokasyon! Bu tabiri daha çok Starbucks, McDonald’s gibi markaların pazarlamadaki başarısını okurken görüyor olabilirsiniz ancak şimdilerde mobil iletişimi dönüştürerek benzersiz anlık pazarlama olanakları/ deneyimleri sağlayan bir model olarak karşımızda. Grup satın alma sitelerinden marka promosyonlarına, tüketici yorumlarından sadakat programlarına markalar tüketicilerini her an bulundukları yerde gerçek zamanlı olarak yakalayacaklar. Tabletler ve akıllı telefonlarla “tap&pay” hayatımıza giriyor artık. Yeni ödeme sisteminiz akıllı telefonlarla tanışın!

TV Mobilize Birlikleri:

Akıllı telefonlardan sonra akıllı TV’lerle de tanışıyoruz. Sosyal medya entegrasyonuyla anında bilgi akışı, haber servisleri, oylamalar, yorumlar, oyunlar her an kumandanızda. Birlikten kuvvet mi doğacak yoksa maraza mı göreceğiz…

Kalabalık demişken;

Sevin ya da sevmeyin Facebook şu anda dünya nüfusunun %11’i tarafından kullanılıyor. 2012’deyse büyümesi nüfusu 20 milyonun üzerindeki ülkelerden gelmesi bekleniyor. Hedef 1 Milyar kişi – üstelik Çin dahil bile değil bu rakama….

Artık “Tüketicinizi Sosyal Sevin”:

Pazarlamanın en dramatik parçası sosyal medya olma yolunda ilerliyor. Bir de son olarak şu hep adı geçen sosyal medya pazarlaması terimini düzeltelim. Sosyal medya, pazarlamanın artık dinamizm motoru yani artık kendi başına hareket etmiyor.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Cevap Ver