roportaj
Röportajlar

Hürriyet Akademi Röportajı 12.03.2009

  • Pazarlamada başarıya ulaşmak için nasıl bir yol haritası çizmelerini önerirsiniz?

Pazarlama ya da herhangi bir konuda uzmanlık için kritik başlangıç, bir hedef belirlemek ve bu hedefi bir yere not almak… Hedefi not etmemizin en önemli yanı, onu gerçekleştirebilmek üzere odaklanmanın en kolay yöntemi olması… Bizi hayatımız boyunca bu hedeften uzaklaştıracak durumlarla karşılaştığımızda onu tekrar hatırlamak ve odaklanarak ilerlemenin bizi başarıya götürecek en anlamlı yöntem olduğunu düşünüyorum.

Pazarlama alanında bizi hedefimize götürecek olan bir yol haritası hazırlamak, belli sürelerde hangi adımları atmamız gerektiğine dair ışık tutacaktır. Hedefimizi yıllık, aylık, haftalık ve günlük olarak koymamız, günlük hedefleri de olabildiğince detaylı çalışmak üzere hareket etmek gerekiyor. Benzer hedefleme sistemlerini uygulayan kişilerle çalışarak bu planlamayı yapmak işimizi daha kolaylaştıracaktır.

Yol planlaması sırasında kullanabileceğimiz en etkili yöntem, bizi pazarlamadaki kariyer hedefimize götürecek ortamları ve bilgi donanımını edinmekten geçiyor. Hem bizi hedefe taşıyacak ilişkileri kurgularken, hem de bu ilişkileri lehimize harekete geçirecek kariyer özelliklerimizi sürekli güncel tutmamız gerekiyor. Nasıl pazarlar ve tüketici profilleri zaman içinde değişiyorsa, doğal olarak pazarlama sistemlerinin geçirdiği değişiklikleri gözardı edemeyiz. Kariyerimizde bize yol gösterici olacak marka stratejileri ve kişiliklerin yol planımıza sürekli katkıda bulunmalarını sağlamamız lazım.

Günceli yakalamak: Düzenli olarak eğitim programlarına katılmak, pazarlamada başarılı gördüğümüz kişilerle bağlantıya geçmek, deneyimlerini mümkünse ilk ağızdan dinlemek, trendleri takip etmek, belli bir sektördeysek o sektöre ait pazar, rekabet ve hedef kitle istek/ beklentilerini araştırmak gibi adımlardan oluşuyor.

Kendinizi, ilgilendiğiniz sektördeki pazarlama deneyimleri ve ilişkilerle kısıtlamayın. Nasıl ki başarılı pazarlama planları tek kanallı iletişim yöntemi ile yapılmıyorsa, deneyimlerinizi her sektöre ait stratejilerle güncel tutmanızı öneriyorum.

Başarılı markaların stratejik planlama yöntemlerini izlemek, kendi sektörümüzde faydalı olabilecek, rekabette fark yaratacak özelliklerimizle birleştirip uyarlayarak planlarımızı yönetmek ve sonuçlarını ölçmek; başarının sırları buralarda yatıyor.

  • Pazarlama devamlılığını sağlamak açısından izlenecek yol/yollar nasıl belirlenmekte?

Pazarlama planlarınızı her zaman ölçülebilir hedeflerle yönetmeniz ilk adımdır. Her pazarlama planı değişikliğe hazır, alternatif kanallarını not etmiş, esnek bir yapı ile yönetilmelidir.

Pazarlama devamlılığını marka fikrini en sağlıklı şekilde hedef kitlesi ile buluşturacak kanallar hakkında güncel bilgi sahip olarak ve iletişimimizi kesinlikle durdurmayıp doğru kanallara yatırım yaparak sağlayabiliriz. Sağlıklı kelimesi günümüz piyasa koşullarında ekonomik, hızlı, erişim maliyetlerini kontrol edilebilen olarak da değiştirilebilir. Akıllı markaların her zaman bu seyri izlediğini biliyoruz. Dünyanın bir numaralı FMCG markası, günümüz dar boğazını öngörebildiği için mi dijital ve doğrudan pazarlama etkinliklerine daha fazla yatırım yapmaya karar vermiştir? Hiç sanmıyorum…

Aslolan tüketicinin nasıl değiştiğine, iletişim kanallarını nasıl kullanmaya başladığına dikkat etmek. Sizin tüketiciniz giderek nerede daha fazla vakit geçiriyor? İnteraktif dünyada mı, iki boyutlu klasik kitle medyasında mı? Tüketicinizin markanızdan beklentileri, sektörünüzü yönlendiren dinamiklerin iletişim medyasına yansıması neler? Sahadan (satıştan) markanızla ilgili gelen yorumlar, internet sitenize, bloglara, sosyal ağ sayfalarınıza ya da müşteri iletişim merkezinize gelen görüşler neler? Peki siz bu kanallarda tüketiciye markanızla ilgili nelerden bahsediyorsunuz? Bütün iletişim kanallarınızı sürekli açık tutup gerekli analizleri yaptığınızda pek çok yeni fikre de sahip olacaksınız.

Bu sorular son 5 senede pazarlama dinamiklerinin nasıl değiştiğine işaret ediyor.

Devamlılık, değişime ayak uydurmaktan geçiyor. Değişim için ise marka yöneticilerinin derslerine çok sıkı çalışması gerekiyor. Artık pazarlama yöneticilerinin şirketin finansal, kurumsal ve operasyonel konumundan başlayarak ürünün satıldığı, konuşulduğu, tüketicisi tarafından dönüştürüldüğü bütün kanallarda marka fikrinin sürekliliğini sağlamak üzere işini yönetmesi gerekiyor.

  • Sizi bu sektörde başarılı kılan stratejileriniz neler oldu?

Pazarlamanın ağırlıklı iletişim alanında çalışırken, bir markanın yönetim sürecini her zaman yakından izlemeye çalıştım. Markanın pazar durumundan, satış ve ürün gelişimine dek her alanda yönetim sürecini izleyip ilgili pazarlama planlarına doğru biçimde aktarılmasına dikkat ettim.

Pazarlama çalışanları olarak şirketin bütün departmanlarına marka fikrini benimsetecek bir vizyon getirmek, bir markanın sürdürülebilir rekabet avantajını belirlemek, tüketicisi ile olan bağının nasıl olduğunu izlemek, bu bağ nereye gidiyor ve marka bunu karşılayacak durumda olup olmadığını incelemek… Sürekli dikkat etmemiz gereken süreçlerden sadece bazıları.

Yeni bir markanın hikayesini oluşturmak, varolan bir markayı yenileyerek pazara sunmak ve devamlılığını sağlamak, gelişimine katkıda bulunmak için geçirilen bütün süreçleri içine alacak gözlemlerle iletişimini oluşturmak üzere çalıştım. Tabi bu yöntemi pek çok uluslararası markanın iletişim stratejilerinin oluşmasına katkıda bulunarak ve birebir uygulayarak öğrendim.

Son 10 sene içinde pazarlamanın geçirdiği dönüşüme tanıklık etmek çok heyecan verici. Son 5 senedir ise neredeyse bütün kurallar tekrar yazılıyor. Eskiden teknolojinin tüketiciyi yönlendirdiği fikrinin nasıl çöktüğüne tanık olduk. Tüketiciye dikte ettirilen pazarlama fikirlerinin de.. 2000’li yıllarda başlayan ve Hayal Gücü Çağı diyebileceğimiz bu dönem, tüketicinin pazarlamada ne kadar önemli bir rol oynamaya başladığını bize gösteriyor.

Bu yeniliklerin hızla çalışıldığı dijital pazarlama alanında çalışmalarıma devam ediyorum . Yenilikçi ve akıllı markaların tüketicileriye devamlı iletişim halinde oldukları, yeni teknolojileri pazarlama planlarına hızla dahil edilmesi, ajansların performans odaklı pazarlamaya doğru yöneldikleri bir ortam bu. Pazarlama kavramları hızla değişiyor. Artık pazarlamanın, markaların tek yönlü ve yönlendirici iletişiminden sıyrılarak, tamamen tüketici ve pazarla bütünlüklü şekilde hareket ediyor olmaları, bütün yenilikleri de beraberinde getirdiğini biliyoruz.

  • Gençlerin çalışma hayatına girdiklerinde pazarlama konusunda dikkat etmeleri gereken püf noktaları neler?

Her zaman stratejik ve esnek bir pazarlama planına sahip olmalı,

Kendi markalarının yer aldığı pazarı, rekabeti ve tüketicilerini çok iyi tanımaları,

Pazarlamanın değişimini incelemeli, farklı pazarlama kanallarını korkmadan denemeli, denemeleri için yöneticilerini ikna etmeli ve sonuçlarını takip etmeli,

Sadece pazarlama yöneticileriyle değil, şirketlerinin başta satış ve üretim olmak üzere bütün departmanlarıyla işbirliği içinde marka fikrinin sürekliliğini sağlayacak şekilde hareket etmeleri ve bu süreçleri her zaman pazarlama planlarına dahil etmeli,

Değişik sektörlerde pazarlama süreçlerini incelemeli, kendi sektörlerine uyarlanabilecek olanları belirlemeli,

Kendilerini her zaman güncel tutarak farklı pazarlama disiplinlerinde eğitim, sektör işbirliktelikleri, gruplar, yayınlar, kısaca değişime ayak uydurabilecek her disiplinle uğraşarak deneyim kazanmaya devam etmeliler.

Artık her gün, her hafta, her ay pazarlamada yeni bir şeyler oluyor. Özellikle dijital pazarlama dünyasını planlarına entegre etmek üzere kendilerini geliştirmelerini öneriyor ve bu yönde eğitim almalarını kariyerleri için en önemli adımlardan biri olarak görüyorum.

Önceki Yazı

Bunları da beğenebilirsiniz

Yorum Yok

Cevap Ver